Lowara DOMO15VXT/B Waste Water Pump without Floatswitch 415V
SKU
107670180XXXUAA
Lowara DOMO15VXT/B Waste Water Pump without Floatswitch 415V - 107670180XXXUAA
Designed to handle suspended solids up to 50mm in diameter (35 mm for DOMO 7 and DOMO 7VX), there are Four basic models with 0.55 (0.75 HP) to 1.5 kW (2HP) rated power.
  • "SG" pump types are without Floatswitch
  • "GT" pump types are with Tube Floatswitch
  • DOMO7 pump types are supplied with Stainless Steel Impellers
  • All DOMO pumps are supplied with 10m cable as standard
  • All 3 Phase DOMO pumps are supplied without Floatswitch
Specification:
    • Delivery: up to 40 m³/h
    • Head: up to 14.5 m
    • Power supply: both single and three-phase 50 and 60 Hz
    • Power: from 0.55 kW up to 1.50 kW
    • Temperature of pumped liquid: to 35 °C
    • Maximum immersion depth: 5 m
    • Free passage: up to 50 mm
DOMO 7 have 1 1/2" BSP Female horizontal discharge ports, DOMO 10, 15, 20 have 2" BSP Female horizontal discharge ports.
More Information
SKU 107670180XXXUAA
Weight 13.4 Kg
Dimensions 468mm High x 198mm Diameter
Manufacturer Lowara
Manufacturers Warranty 2 Years
Material Stainless Steel
Connection Type 2 Inch BSP Female
Voltage 415V 3Ph 50Hz
Max Flow 24 m3/hr
Max Head 9.1m
Full Load Current (FLC) 2.49A